Кабыл алуу шарттары

МАГИСТРАТУРА ЖАНА ДОКТОРАНТУРА ПРОГРАММАЛАРЫНА КАБЫЛ АЛУУ ШАРТТАРЫ:

1. Магистратурага тапшырыш үчүн талапкер кеминде 4 жылдык базалык жогорку билим же 5 жылдык толук жогорку билим тууралуу дипломдун ээси, же болбосо акыркы курстун студенти болуп, орто чо жетишкендик баллы 100 баллдык баалоо системасы боюнча 66,67 баллдан жогору болушу керек .
  2. Докторантурага тапшыра турган талапкер ден, магистр даражасындагы жогорку билим и тууралуу диплом же болбосо магистратура программасынын акыркы курсунда окуй тургандыгы тууралуу маалым кат талап кылынат жана орточо жетишкендик баллы 100 баллдык баалоо системасы боюнча 75 баллдан жогору болушу керек.
  3. ALES сертификаты болбогон талапкерлер (ТР жарандарынан башка), адистиги боюнча жазуу жана оозеки түрүндө өткөрүлө турган сынакка кирүүлөрү керек.Түркия жараны болгон талапкерлерден адистиги боюнча жазуу жана оозеки сынактардын ордуна ALES же башка ушул сыяктуу эл аралык сынактардын жыйынтыгын көрсөткөн документ (сертификат) талап кылынат. ALES сертификатын адистиги боюнча сынактын ордуна эсептөө үчүн талапкердин тапшырып жаткан программасына жараша талап кылынган илим тармагынан эң аз 55 же болбосо окумуштуулар кеңеши тарабынан кабыл алынган “КТМУ Бакалаврдан кийинки билим берүү программаларына тапшыруу сынагына эквивалент сынактардын таблицасында” көрсөтүлгөн сынактардын биринен тийиштүү баллга ээ болушу зарыл.
  4. Докторантура ( Ph.D) программасына тапшыруу үчүн талапкердин өзүнүн эне тили же болбосо өлкөсүнүн расмий тилинен тышкары көрсөтүлгөн чет тил сынагынан тийиштүү баллга ээ болуу зарыл ( TOEFL, YDS чет тил сынактарынан же КТМУ чет тилди билүү деңгээлин аныктоо сынагынан эң аз 50 балл же болбосо эквиваленттүүлүгү университеттин Окумуштуулар кеңеши тарабынан кабыл алынган, эл аралык деңгээлде таанылган бир чет тил сынагынан эквиваленттүү балл алуу керек). Ал эми магистратура программасында чет тил сынагы милдеттүү эмес. Түрк Республикасынын жарандары докторантурага тапшыруу үчүн эл аралык деңгээлде таанылган бир чет тил сынагынан минимум балл алуулары зарыл. Ал эми Кыргызстан же башка өлкөнүн жараны болгон талапкерлердин тийиштүү тил сертификаттары жок болсо, КТМУ тарабынан өткөрүлгөн чет тилди билүү деңгээлин аныктоо сынагынан керектүү балл алуулары тийиш. Чет тил сынагына кире турган КМШ (Көз карандысыз мамлекеттер шериктиги) жарандары орус тилинен башка бир чет тилден сынакка кирүүлөрү керек.

КЕРЕКТҮҮ ДОКУМЕНТТЕР :

•  Тапшыруу анкетасы (Түркия жана башка өлкөлөрдөн тапшыргысы келген талапкерлер e-mail аркылуу байланышкандан кийин каттоо үчүн керек болгон документерди төмөндө берилген e-mail адреси жана факс аркылуу жөнөтүшсө болот). http://manas.edu.kg интернет адресинен же болбосо институттан e-mail аркылуу алынат.

•  Магистратура үчүн бакалаврдык дипломдун, докторантура үчүн бакалаврдык жана магистрдик дипломдордун жана дипломдун баалары коюлган тиркемесинин тастыкталган көчүрмөсү.

•  Паспорттун көчүрмөсү.

•  2 сүрөт

•  ALES сынагынын жыйынтыгы же болбосо ага эквиваленттүү GRE, GMAT сынактарынын жыйынтыгынын оригиналы. (Акыркы 36 ай ичинде алынган жыйынтык талап кылынат).

•  YDS , КТМУ чет тилди билүү деңгээлин аныктоо сынагынын сертификаттары жана аларга эквиваленттүү TOEFL (англис тили), IELTS (англис тили) сынак сертификаттарынын оригиналы же тастыкталган к ө чүрм ө сү.

•  Дипломдун нострификациялангандыгы тууралуу документ (жогорку окуу жайды чет өлкөдөн бүтүргөн талапкер үчүн).

•  Каттоо үчүн 200 сом (e-mail аркылуу тапшыргандар сынактан мурун төлөш керек).

•  Өмүр баян.

Адрес: Кыргыз-Түрк «Манас» университети, Жал м кр , Ч. Т. Айтматов атындагы кампус, Инженердик факультетинин имараты, 5-кабат, 501-каб, Табигый илимдер институту (Студенттик бөлүм) Телефон: 00 996 (312) 49 27 88 ички тел.: 1144 http://manas.edu.kg , электрондук адрес: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..

КОШУМЧА МААЛЫМАТ :

•  Билим бурүү түрк жана кыргыз тилдеринде жүргүзүлөт.
•  Толук эмес документтер кабыл алынбайт.
•  Сынактан ө т ү п, ийгиликтүү окуган магистранттарга жана докторанттарга Ректорлук тарабынан стипендия берилет.

Магистратура жана докторантурага тапшыруу формасы