Окутуучулар менен студенттерге аралыктан окутууда зарыл болгон минималдык технологиялык жабдуулар

РЕКТОРАТ

Номер : R.30.2020-090

Бишкек

Темасы : Комиссиянын чечими

21/ 07/ 2020

БАРДЫК АКАДЕМИЯЛЫК ТҮЗҮМДӨРГӨ

Университеттин Окумуштуулар кеңешинин 2020-жылдын 24-июнундагы 2020-13.048-номерлүү чечиминин 13-беренесине ылайык:

1. Санариптик технологияларды изилдөө жана аларды колдонуу комиссиясы тарабынан окутуучулар менен студенттерге аралыктан окутууда зарыл болгон минималдык технологиялык жабдуулардын тизмелерин иштеп чыгуу, бул тизмелерди ректораттын макулдугунан соң 2020-жылдын 17-июлуна чейин жарыялоо; академиялык кызматкерлердин жана студенттердин өздөрүнүн эсебинен бул жабдуулар менен камсыз болушун уюштуруу.

Жогорудагы чечими боюнча, университеттин санариптик технологияларды изилдөө жана аларды колдонуу комиссиясы тарабынан окутуучулар менен студенттерге аралыктан окутууда зарыл болгон минималдык технологиялык жабдуулар аныкталып, ректоратка кароого сунушталган.

Комиссиянын сунушу ректорат тарабынан туура деп табылып, 2020-2021-окуу жылынын күзгү семестринде аралыктан окутуу ыкмасы колдонула тургандыгы эске алынып, тиркемеде окутуучулар жана студенттер үчүн өз-өзүнчө көрсөтүлгөн технологиялык жабдууларга тиешелүү маалыматтарды бөлүмүңүздөгү окутуучуларга жана студенттерге билдирүүңүздү жана 2020-жылдын 14-сентябрына чейин тиешелүү чараларды көрүүңүздөрдү өтүнөбүз.

/колу/

проф. Асылбек Кулмырзаев

Биринчи проректор

/колу/

проф. Себахаттин Балжы

Ректор

ТИРКЕМЕ: - Технологиялык жабдууларга тиешелүү маалыматтар

ТАРАТЫЛСЫН:

Аткарылсын:

- Бардык академиялык түзүмдөр

Маалымдалсын:

- Маалыматтык технологиялар башкармалыгы

- Студенттик иштер башкармалыгы

Аралыктан окутууда зарыл болгон минималдык технологиялык жабдуулардын конфигурациясы

(СТУДЕНТТЕР ҮЧҮН)

1. Финансылык мүмкүнчүлүгү бар жана сабактан натыйжалуу жыйынтык алгысы келген студенттерге алгачкы этапта сөзсүз түрдө SSD катуу дискине ээ ноутбукту колдонуу сунушталат. Студенттер жардамчы жабдуу катары планшетти же уюлдук телефонду колдоно алышат.
  2. Математика жана физика боюнча сабактар үчүн кошумча жабдуу катары графикалык планшет колдонулушу мүмкүн. Биринчи кезекте Asus, Samsung, Dell маркасындагы, андан кийин мүмкүнчүлүккө жараша Lenovo, Acer маркасындагы компьютерлерге жана планшеттерге артыкчылык берилет.
  3. Математикалык, техникалык жана графикалык операцияларды аткаруу үчүн төмөндө көрсөтүлгөн конфигурацияларга ээ, CPU жана RAM кубаттуулугу кеминде 2-3 эсе көп болгон технологиялык жабдууларды колдонуу керек.

* Уюлдук телефон жана планшет үчүн минималдуу талаптар: Samsung, LG, Huawei, Xiaomi маркасындагыларга артыкчылык берилиши керек.

Конфигурация

Offline Web Office

Windows

x

Программалардын пакети (1C, SPSS, Autocad ж.б.)

(ОКУТУУЧУЛАР ҮЧҮН)

1. Биринчи кезекте Asus, Dell, Samsung маркасындагы, андан кийин мүмкүнчүлүккө жараша Lenovo, Acer маркасындагы ноутбук жана ультрабутарга артыкчылык берилиши керек.
  2. Математика жана физика сабактары үчүн кошумча жабдуу катары графикалык планшет колдонулушу мүмкүн.

Конфигурация

OS