2024-04-30

МЕДРЕСЕЛЕРГЕ АКАДЕМИЯЛЫК ТЕОЛОГИЯ БОЮНЧА СҮЙЛӨШҮҮЛӨР СЕРИЯСЫ -1

Университетибиздин коомдук жоопкерчилик иш-чараларынын алкагында факультетибиз тарабынан уюштурулган «Медреселер үчүн академиялык теология маектеринин» биринчи маеги Карабалта Хз. Осман Ислам изилдөө институтунда өттү. Интервьюда проф. док. Келам ПОЛАТ университетибиздин бул иш-чараларды уюштуруудагы максатынын таанылууну жогорулатуу, билимин жана тажрыйбасын коомдогу кызыкдар уюмдар менен бөлүшүү жана алар менен интеграциялоо экенин айтты. Андан соң Исламды башка диндерден айырмалап турган негизги өзгөчөлүктөргө кыскача токтолуп, Исламды туура түшүнүү аны тандоо сыяктуу маанилүү экенин баса белгиледи. доц. док. Наил КАРАГӨЗ Матуриди рационалдуулугу аттуу кыска баяндама жасады. Карагөз агай баяндамасында Мавараи нахр чөлкөмүндө Исламдын ханафий-матуридий жоромолун эбак эле кабыл алганын, бул чечмелөөдө акылга жана риваятка тең салмактуу маани берилип, бири экинчиси үчүн курмандык кылынбагандыгын айтты.  Маектешүүгө 140ка жакын студенттер жана мугалимдер катышып, докторант студенти Султанбек ТАШМАТОВ котормочулук кызматты аркалады. Интервью жамааттык сүрөткө түшүү жана мындан аркы кызматташууну каалоо менен аяктады.