”Манас” университети Түркия Республикасынын Кыргыз Республикасындагы элчилиги тарабынан уюштурулган 15-июлга арналган иш-чарага катышты

• 2024-07-15

Кыргыз-Түрк “Манас” университетинин ректору, профессор Алпаслан Жейлан, проректор, профессор Камалбек Карымшаков, башкы катчы, профессор Октай Өзгүл, университеттин академиялык жана административдик кызматкерлери Түркия Республикасынын Кыргыз Республикасындагы элчилиги тарабынан Бишкек шаарындагы Ататүрк сейил багында уюштурулган 15-июль - Демократия жана улуттук биримдик күнүнө арналган иш-чарага катышты.

Элчиликтин жана башка түрк уюмдарынын Ататүрктүн эстелигине гүлчамбар коюу аземи менен башталган иш-чара шейит кеткендерди бир мүнөттүк эскерүү жана Түркия Республикасынын улуттук гимнин аткаруу менен улантылды.

Түркия Республикасынын Кыргыз Республикасындагы элчиси Ахмет Садык Доган бул күндүн маанисин жана маанилүүлүгүнө токтолуп, мындай деди: “Бүгүн 15-июлдагы чыккынчылык төңкөрүш аракетинин 8 жылдыгына карата чогулдук. Бүгүн ошондой эле өлкөнүн жеңишин 252 уулунун шейит болушу менен демократия тарыхындагы ордунун жылдыгы. Бүгүн Түркия Республикасынын өлкөсү жана улуту менен ажырагыс бүтүндүгүн бүткүл дүйнөгө дагы бир жолу жар салган күн. Мындан 8 жыл мурда түрк улуту эркиндигин басып алууга аракет кылган ФЕТО террордук уюмун жана бул уюмду коргогон империалисттик топтордун пландарын жок кылууга жетишкен.”

“ФЕТОго каршы күрөш Түркиянын чек аралары менен эле чектелбейт. Анткени ФЕТОнун караңгы уюмдук түзүмү жана бүткүл глобалдык баалуулуктарды өз максаттары үчүн колдонгон бузуку элементтери чет өлкөдө Түркия менен байланышы бар бардык коомчулактар үчүн коркунуч туудурат. Байып, мамлекеттин мекемелерин басып алууга аракет кылган ФЕТОго жол берген жокпуз. Мындай аракеттерге келечекте да жол бербейбиз. Буга байланыштуу 15-июлдагы төңкөрүш аракетине каршы туруп шейит кеткен баатырларыбызды, терроризмге каршы күрөштө жанын берген бардык шейиттерибизди, ардагерлерибизди урмат-сый жана ыраазычылык менен эскеребиз”,-деди элчи.

Иш-чара эстеликке сүрөткө түшүү менен соңуна чыкты.

Haberin Fotoğrafları: