2020-05-18

ЗООНОЗДУК ООРУЛАР ПАНЕЛИ.

Кыргыз Республикасынын Ички иштер министрлигинин курамныда «Шумкар» киналогия борборунунун ветеринария факультетинден талаптардын алкагында 03.10.2019 тарыхында “Зооноздук оорулар” темада калкка кызмат алкагында панел өткөрүлдү. Панелге факультетибиздин мугалимдери проф., др. Назир Думанлы, проф.,др. Исмаил Шен, проф., Мурат Карахан, др. Наристе Кадыралиева жана др. Зарима Жумаканова катышты. Кинология окуу бөлмөсүндө өткөн панельде киналогия борборунун көптөгөн кызматкерлерине айбандардан айрыкча иттерден адамга жугуштуу оорулар жөнүндө жана ушул ооруларды алдын-алуу, коргонууда эмнелерге көнүл буруу керектигиг айтып беришти. Айрыкча катышуучулардын кызыккан суроолоруна жооп кайтарып, зооноздук оорулар жөнүндө маалымда болушту. Панельдин аягында кинология борборундагы иттерln көрүштү. Бул чогулуштун убагында кинология жетекчисинин жардамчысы тарабындан иттерде кездешкен көйгөйлөр жөнүндө айтып өттү жана ушул суроолор боюнча керектүү маалыматтар берилди.