2019-02-05

'Кыргызстандын туризм боюнча мыкты окуу жайы 2017'

Кыргыз-Түрк “Манас” университетинин (КТМУ) Туризм жана мейманкана иштетүү жогорку мектеби Кыргыз Республикасынын Маданият, маалымат жана туризм министрлиги тарабынан уюштурулган “Kyrgyzstan Tourism Awards – 2017” сыйлыгын тапшыруу аземинде сыйлыкка татыктуу деп табылды.

Kyrgyzstan Tourism Awards - 2017 тандоо комиссиясынын мүчөлөрүнө Кыргыз Республикасынын Премьер-министрликтин администрациялык уюмунун, Кыргызстандын Маданият, маалымат жана туризм министрлигинин, Кыргызстандын туроператорлор ассоциациясынын жана Кыргызстандагы жайгаштыруу мекемелеринин өкүлдөрү кирди.

Билим берүү мекемелери үчүн сыйлыктарды алуу критерийлери лабораториялар, окуу бөлмөлөрү, студенттер үчүн жатакана, бизнес дүйнөсү менен кызматташуу, илимий басылмалар, бүтүрүүчүлөрдүн иш менен камсыз болуу абалы, студенттер менен окутуучулар алмашуу программалары, улуттук жана эл аралык окуу жайлардын физикалык шарттары болуп саналат. Кыргызстанда туризмди өнүктүрүү боюнча практикалык уюмдар жана коомдук иш-чаралар түзүлгөн.

Мына ушул критерийлердин бардыгын эске алуу менен КТМУнун Туризм жана мейманкана иштетүү жогорку мектеби калыстар тобунун мүчөлөрүнүн эң жогорку баасын алып, “Кыргызстандын туризм тармагындагы эң мыкты билим берүү мекемеси” сыйлыгын жеңип алды. Бул өзгөчө түнү Кыргызстандын туризм тармагындагы эң мыкты бизнес сыйлыктары да тапшырылды.

Сыйлык тапшыруу аземи 27-сентябрь Бүткүл дүйнөлүк туризм күнүндө Тунгуч театрында өттү. Салтанатка КТМУнун ректору проф. Dr. Себахаттин Балжы, Туризм жана мейманкана башкаруу факультетинин директору, доц. Dr. Барыш Эрдем, директордун орун басары, окутуучу Надира Турганбаева жана Медиа Манастын кабарчылары катышты.

Ректор проф. Dr. Себахаттин Балжы аземде сүйлөгөн сөзүндө: «Бүткүл дүйнөлүк туризм адистеринин күнү менен куттуктайм. Кыргызстандын туризминин келечеги ийгиликтерге толсун. Туризм боюнча окутуучулар, тармактык ишканалар жана бардык кызыкдар тараптар кызматташа турган болсо, Кыргызстанда туризм мындан ары да өнүгөт. Ынтымак, ынтымак, достук болсо баары жакшы болот. Университетибиз 22 жылдан бери иштеп келе жатат. Кыргызстан менен Түркиянын бардык мүмкүнчүлүктөрүн бириктирип, жаштарыбызды мыкты тарбиялоо максатында билим берүү иш-чараларын жүргүзүп келебиз. Учурда 5 континенттин 33 мамлекетинде 6 миңден ашуун бүтүрүүчүлөрүбүз ийгиликтүү иштеп жатышат. Алардын эң башкылары Туризм жана мейманкана иштетүү жогорку мектебинин бүтүрүүчүлөрү. Биздин бүтүрүүчүлөр Кыргызстанда, Түркияда жана башка өлкөлөрдө талап кылынган адам ресурстары катары университеттерин эң мыкты түрдө көрсөтөт. «Биздин Туризм жана Мейманкана жогорку мектебинин жетекчилигине жана кызматкерлерине өз ишин эң жакшы кылып аткарып, бизге бүгүнкү түндүн сыйын тартуулаганы үчүн ыраазычылык билдирем. деди.

Туризм жана мейманкана иштетүү жогорку мектебинин директору доц. д-р. Барыш Эрдем: «Мектепибиз алган бул сыйлык абдан маңыздуу жана жалпы командабыздын Кыргызстанда туризмди өнүктүрүүгө жасаган аракетинин натыйжасы. Бул сыйлыкта биздин бардык академиялык жана административдик кызматкерлердин жана студенттердин жетишкендиктери чоң үлүшкө ээ. Биздин мектепте командалык маанайга толук жетише алдык. Ошондой эле бизде Борбор Азиядагы эң заманбап туристтик билим берүү мекемеси бар. Бул мүмкүнчүлүктөр менен алдыдагы жылдарда ийгиликтерибиз дагы да арта берет деп ишенем. «Биздин институтка мындай мүмкүнчүлүктөрдү түзүп берген Түркия Республикасынын мамлекетине, Кыргыз Республикасынын мамлекетине жана КТМУ ректоратына ыраазычылык билдиребиз» деп айтты.