2023-04-03

IV. Эл аралык айыл чарба, биологиялык жана жашоо илимдер конференциясы 29-31 август, 2022, Эдирне, Турция.

Айыл чарба, биология жана жашоо илимдери боюнча эл аралык конференция 2022-жылдын 29-31-август күндөрү Түркиянын Эдирне шаарында өттү. Конференция айыл чарба, биология жана жашоо илимдери жаатындагы илимпоздорду, изилдөөчүлөрдү жана практиктерди чогултуп, пикир, билим алмашуу жана бул тармактардагы акыркы жетишкендиктерди жана жетишкендиктерди талкуулашты.

Конференцияда университетибиздин өсүмдүктөрдү коргоо бөлүмүнүн башчысы проф. Тинатин Дөөлөткелдиева “In vitro жана in vivo шарттарында Beauveria bassiana штаммдарын эндофиттик жана инсектициддик активдүүлүккө скрининг” боюнча, ошондой эле “Streptomyces биоагенттерин бактериалдык күйүүк илдетине каршы in vitro жана in vivo изилдөө” деген темаларда баяндамалар жасады. Презентацияларда Кыргызстанда бөлүнүп алынган Beauveria bassiana штаммдарын эндофиттик жана инсектициддик ишмердүүлүккө изилдөөнүн натыйжалары жана аларды курт-кумурскалар менен биологиялык күрөшүүдө жана өсүмдүктөрдүн өсүшүн жакшыртууда мындан ары потенциалдуу баалуу пайдалануу, ошондой эле in vitro жана in vivo бактериалдык күйүүк илдетине каршы күрөшүүдө Streptomyces биоагенттеринин эффективдүүлүгү көрсөтүлдү.