2024-04-30

МЕДРЕСЕЛЕРГЕ АКАДЕМИЯЛЫК ТЕОЛОГИЯ БОЮНЧА СҮЙЛӨШҮҮЛӨР СЕРИЯСЫ -3

Университетибиздин социалдык жоопкерчилик иш-чараларынын алкагында факультетибиз тарабынан уюштурулган «Медреселер үчүн академиялык теология маектеринин» үчүнчү маеги Жаңы Жер айылындагы медреседе өткөрүлдү. аталган иш чарада проф. док. Келам Полат университетибиздин бул иш-чараларды уюштуруудагы максатынын таанылууну жогорулатуу, билимин жана тажрыйбасын коомдогу кызыкдар уюмдар менен бөлүшүү жана алар менен интеграциялоо экенин айтты. Андан соң Исламды башка диндерден айырмалап турган негизги өзгөчөлүктөргө кыскача токтолуп, Исламды туура түшүнүү аны тандоо сыяктуу маанилүү экенин баса белгиледи. доц. док. Наил Карагөз агай Матуридий рационалдуулугу аттуу кыска баяндама жасады. КАРАГӨЗ баяндамасында мавараинахр чөлкөмүндө исламдын ханафий-матуридий жоромолун эбак эле кабыл алганын, бул чечмелөөдө акылга жана риваятка тең салмактуу маани берилип, бири экинчиси үчүн курмандык кылынбагандыгын айтты. Маектешүүгө 140ка жакын студенттер жана мугалимдер катышып, Кенже илимий кызматкер Шохимардан Орунбеков котормочулук кызматты аркалады. Интервью жамааттык сүрөткө түшүү жана мындан аркы кызматташууну каалоо менен аяктады.