2022-03-24

КТМУ ТЕОЛОГИЯ ФАКУЛЬТЕТИНИН АКАДЕМИЯЛЫК СЕМИНАРЫ (PhD ПРОФ. БЕКИР ТАТЛЫ)

КТМУнун теология факультетинин деканы PhD проф.  Кемал Полат агайдын  демилгеси менен "Академиялык семинар программасынын" үчүнчүсү 22.03.2022. күнү  PhD проф. Бекир татлы агайдын сунуму менен өткөрүлдү. "Хожа Ахмед Йесевинин устаты Арслан Баба сахаба болушу мүмкүнбү?" деп аталган теманын алкагында Татлы Анадолунун түрктөшүүсү жана исламдашуусу үчүн чоң аракеттерди жасаган Пир-и Түркстан деген ат менен белгилүү болгон суфий-акын Ахмед Йесевинин (өл. 562/1166) устаты катары таанылган Арслан Баба тууралуу маалымат бөлүштү. Арслан Бабага аманат кылынган курма менен пайгамбар. Ахмед Йесевинин руханий жол көрсөтүүсү үчүн Азирети Мухаммад (сав) тарабынан буйрук кылынганы жана анын дубасын алуу менен узак өмүр сүргөн деген сөздөргө баа берген Татлы, Йесевинин икаяларында жогорудагы айтылган окуя болушу мүмкүн эмес экенин айтты. Хожа Ахмед Йесеви тарабынан «Диван-ы Хикметте» поэтикалык стилде жана адабий түрдө саптарга түшүрүлгөн бул сөз айкаштарынын, балким, түшүндө көргөн кээ бир көрүнүштөрдүн чыныгы маанисин эмес, транслитерациясы гана экенин айтты. метафоралык жана символикалык түрдө чагылдырылган. Окутуучулардын жана аспиранттардын кызуу катышуусу менен өткөн семинар суроо-жооп жана өз ара талкуу бөлүгү менен аяктады.