2022-06-17

КТМУНУН ЖАТАКАНАСЫНДА (СТУДЕНТТЕР ҮЙҮ) МАЕК: АГА ОКУТУУЧУ МИРГҮЛ БЕКМУРЗАЕВА

КТМУнун Студенттик үйүндөгү баарлашуулар маегинде 14.06.2022 шейшемби кечинин коногу Теология факультетинин окутуучусу. Караңыз. Ал Миргүл БЕКМУРЗАЕВА болчу. «Адеп-ахлактык милдеттерибиз» аттуу баяндама жасаган Миргүл алгач Ислам дининде кандай адеп-ахлактык милдеттер бар экенине токтолду. Бул милдеттер беш негизги бөлүктөн турат деп түшүндүрдү. Биринчиси – Алланын, Пайгамбардын жана Курандын алдындагы, экинчиси – өзүбүзгө, үчүнчүсү – үй-бүлөбүздүн алдындагы, төртүнчүсү – мекен, улуттун алдындагы, бешинчи – бардык адамдардын алдындагы милдеттер экендигин баса белгилеп, , биринчи жана экинчи милдеттерди баса белгилеп, кеңири маалымат берди. Аллахка, Пайгамбарга жана Куранга болгон милдеттерди аят жана хадистерге таянып, окуя жана окуялар менен түшүндүргөн. Өзүбүзгө болгон парздарды хадистердин негизинде түшүндүрүүгө аракет кылып, аларды денебизге жана рухубузга милдет деп экиге бөлгөн. Чоң кызыгуу менен байкалган баарлашуу жакшы каалоо-тилектер менен аяктады.