2022-07-04

АКАДЕМИЯЛЫК СЕМИНАР «ИСЛАМ УКУГУНУН КОНТЕКСТИНДЕ ГЕНЕТИКАЛЫК МОДИФИКАЦИЯЛАНГАН ПРОДУКЦИЯЛАРГА (ГМО) КОШУЛМАСЫ (ДОЦ.ДОК. АЛИ ЮКСЕК)

КТМУ Теология факультетинин семинарлар сериясынын алкагындагы семинарлардын бул жумадагы (04.06.2022) коногу, Кыргызстан-Түркия Манас университети Теология факультетинин Ислам илимдери кафедрасынын окутуучусу доц. док. Али Юксек болду.Семинарга теология факультетинин деканы проф. Dr. Кемал Полаттын ачылыш сөзү менен башталды. «Ислам шариятынын контекстинде генетикалык жактан өзгөртүлгөн продуктыларга (ГМО) сереп салуу» аттуу семинар программасын сунуштаган спикер Генетикалык жактан өзгөртүлгөн продуктулар эмне экенин, гендердин трансфери биотехнологиялык ыкмалар менен кантип ишке ашарын айтып, андан соң пайда жана зыяндарына токтолду. Бул ыкмалар менен продуктыларды алуу. Ген трансферттери өсүмдүк жана жаныбарлар өндүрүшүнө салым кошот, социалдык-экономикалык жана коммерциялык пайдага ээ болот, азыктык сапатты жана ден-соолукка пайдаларды жогорулатат, жашылча-жемиштердин сактоо мөөнөтүн жогорулатат, вакциналарды, дары-дармектерди жана чийки заттарды өндүрүүдө пайда берет. материалдары адамдын ооруларын дарылоодо жана органдарды трансплантациялоодо пайдалуу салым кошо турганын айткан соң, ал ГМО продуктыларынын ден-соолукка кандайдыр бир потенциалдуу зыяны бар экенин белгиледи.
Семинардын соңунда факультеттин деканы проф. док. Кемал Полат конок баяндамачыга ушундай маанилүү жана актуалдуу маселени күн тартибине алып чыкканы үчүн ыраазычылык билдирди.