2022-12-05

Санариптик медиа сабаттуулугу жана дин (Проф. Док. Ихсан Чапчыоглу - Проф. Док. Рамазан Адибелли)

Факультетибиз тарабынан ар жума күнү студенттерибиз үчүн уюштурулган эркин трибунада жума сүйлөшүүсү  программасынын бул жуманын күтүлбөгөн коноктору Анкара университетинин теология факультетинин окутуучусу жана Дин иштери боюнча жогорку кеңештин мүчөсү Проф. Док. Ихсан Чапчыоглу жана Эржиес университетинин теология факультетинин окутуучусу Проф. Док. Бул Рамазан Адибелли болчу.

проф. Док. Ихсан Чапжыоглу “Социалдык медиа этикасы” аттуу сөзүндө санариптештирилген дүйнөдө коомдук мамилелердин өзгөрүп жаткан мүнөзүнө көңүл буруп, жаңы медиа мазмундары менен салттуу медианын айырмасына токтолду. Визуалдуулук, демонстрация жана байкоочу социалдык медиа каналдарынын өзгөчө теология факультетинин студенттерине сунуш кылган мүмкүнчүлүктөрүн баса белгилеген Чапжыоглу, санариптик диний медиа сабаттуулуктун зарылдыгын ар кандай мисалдар менен түшүндүрдү.

проф. Док. Рамазан Адыбелли төмөндөгү маселелерге кыскача токтолду. «Дин адамдын алдына окуя коёт. Бул окуя ааламдын, биздин дүйнөбүздүн жана алардын бир бөлүгү болгон адамдын бар экендиги жөнүндөгү окуя. Бул окуя ыйык окуя, анткени аны Кудай жазган. Заманбаптык менен башка окуя пайда болду.  Постмодернизм доорунда капитализмдин азыркы идеологиясы болгон керектөөчүлүк ар кандай бийликти жок кылып, пайданы гана көздөгөн түшүнүктү калыптандырды.

Адамдын инсандыгын аныктаган негизги парадигма бул окуялардын кайсынысына таандык экенине байланыштуу окшойт. Дин акыретте түбөлүк бакытты убада кылса, керектөөчүлүк бул дүйнөдө бакытка жетүүгө болорун сунуштайт. Маанилүү суроо: Оору, карылык жана өлүм бар дүйнө канчалык бактылуу болот?

Кызуу суроо-жооптор менен уланган программа абдан пайдалуу болуп, студенттер ыраазычылыгын билдиришти. Сөз соңунда КТМУнун теология факультетинин деканы проф. Док. Кемал Полат жана Ислам илимдери бөлүмүнүн башчысы Проф.Док. Бекир Татлы конок лекторлорубузга жасаган баяндамалары үчүн ыраазычылык билдирип, ыраазычылык баракчаларын тапшырды. Программа  сүрөткө түшүү менен аяктады.