2021-10-14

Эл аралык симпозиум

Кыргыз-Түрк Манас университетинин теология факультетинде “Үй-бүлө жана баалуулуктар” аттуу эл аралык симпозиум болуп өттү.

КТМУнун 25 жылдык мааракелик иш -чараларынын алкагында теология факультети тарабынан уюштурулган симпозиумдун ачылыш программасы 2021 -жылдын 7 -октябрында Чыңгыз Айтматов кампусундагы Касым Тыныстанов конференц -залында өттү. Өткөрүлгөн симпозиумдун ачылыш программасы MEDIAMANASтан да көрсөтүлдү. Ачылыштын жүрүүсүндө Университеттин  ректору проф. док. Алпаслан Жейлан, ректордун милдетин аткаруучу проф. док. Асилбек Кулмырзаев, Түндүк Кипр Түрк Республикасынын Бишкектеги өкүлү, Түркия Республикасынын элчилигинин биринчи кеңешчиси, элчиликтин дин иштери бойунча кеңешчиси, ТИКАнын Бишкектеги жооптуу координатору, Түркия Маариф Фондунун Кыргызстандагы өкүлү, окумуштуулар жана студенттер катышышты. Онлайн жана оффлайнда уюштурулган Симпозиумга Түркиянын президенттик байланыштын директору жана КТМУнун Камкорчулар кеңешинин төрагасы Проф. док. Фахреттин Алтун симпзиумга арналган каалоо тилектерди жөнөткөн. Анын катын  башкы катчы Доц. док. Октай Өзгүл тарабынан окулду. 8 өлкөдөн келген илимпоздор 72 докладды сунуштай турган "Үй -бүлө жана баалуулуктар" симпозиуму менен үй -бүлө институту дүйнөдө болуп жаткан өзгөрүүлөрдүн жана өзгөрүүлөрдүн контекстинде ар кандай өлчөмдөрү менен талкууга алынып, үй -бүлөгө көңүл буруу жана үй бүлөгө  негизделген баалуулуктар, үй -бүлө институту бекемдөө, илимий жаатта үй бүлөлөрдүн баалуулуктарын коргоо багытында көптөгөн маселелер козголду.