2019-02-06

27-сентябрь Бүткүл дүйнөлүк туризм күнү КТМУда белгиленди

Кыргыз-Түрк “Манас” университетинде (КТМУ) Дүйнөлүк туризм күнүнө карата иш-чара өттү.

Кыргызстандын Туризм жана меймандостук менеджменти мектебинин жетекчилиги астында Кыргызстандын мейманканаларынын, ресторандарынын жана коомдук тамактануу ишканаларынын жетекчилери чогулуп, алар Кыргызстандагы жана дүйнөдөгү туризмдин жалпы структурасын жана туризм тармагындагы окуяларды талкуулашты.

Жыйындын ачылышында сөз сүйлөгөн КТМУнун ректору, профессор, доктор Себахаттин Балжы туризм тармагы менен университеттердин кызматташуусу зарыл экендигине көңүл бурду. Профессор Себахаттин Балжы Кыргызстан өзүнүн терең тарыхы, маданияты жана уникалдуу географиясы менен Борбордук Азиядагы туристтик потенциалы жогору өлкө экенин белгиледи. Профессор Себахаттин Балжы Кыргызстандын бул мүмкүнчүлүктөрүн, ата-бабабызды туура пайдаланып, анын бардык баалуулуктарын дүйнөгө ачуубуз керектигин баса белгиледи.

Жыйынды алып барган КТМУнун Жогорку мектебинин директору, доцент Барыш Эрдем Кыргызстандагы тармактын өкүлдөрүнө кызматташтык билдирүүсүн айтты. Кыргызстанда туризмди өнүктүрүүдө сектор менен кызыкдар тараптардын ортосундагы байланыштын маанисин баса белгилеген доцент, доктор Эрдем муну үзгүлтүксүз кылуу үчүн аракет кыла тургандыктарын айтты.

Туризмдин түрдүү аспектилери талкууланган жолугушуу өз ара маалымат алмашуу менен уланды.

Бүткүл дүйнөлүк туризм күнү жыл сайын 27-сентябрда белгиленет. Бүткүл дүйнөлүк туризм уюмунун (ДСУ) сунушу менен 1980-жылы Бириккен Улуттар Уюму тарабынан кабыл алынган бул күн дүйнө жүзү боюнча туризм боюнча маалымдуулукту жогорулатууга жардам берет.