2019-02-06

Биз Менген IV улуттук ашпозчу лагерине катыштык.

Кыргыз-Түрк “Манас” университетинин (КТМУ) Туризм жана мейманкана иштетүү факультетинин мүчөлөрү Кулинардык окуу жайлардын бүтүрүүчүлөрүнүн ассоциациясы (ASOMDER) уюштурган лагерге катышты.

КТМУ кулинардык лагерге катышкан көптөгөн университеттердин ичинен жалгыз эл аралык мекеме болгон.

Быйылкы жылы Туризм жана мейманкана иштетүү факультетинин ресторан иши жана кулинардык ɵнɵр бɵлүм башчысы, профессор Нурудин Кыдыралиев жана ушул эле бɵлүмүнүн студенттери Нурдөөлөт Жумагулов менен Керемет Сейдибалиева IV Улуттук кулинардык лагерге катышты. Менген, Болу, Түркия, 22-29-апрель 2018-жыл.

Ашпозчулук мектебинин бүтүрүүчүлөрүнүн ассоциациясы Түркиядагы университеттерде ашпозчулук, гастрономия жана кулинардык искусство сыяктуу программалар боюнча билим алып жаткан студенттерди, академиктерди жана ашпозчуларды чогултуу, ар кандай иш-чаралар аркылуу көз карашын жана кесиптик чеберчиликтерин өркүндөтүү жана бул лагерге салым кошуу үчүн жыл сайын уюштуруп келет. түрк кулинардык билимин өнүктүрүү.

Быйыл 8 күнгө созулган 4-кулинардык лагерге 300 адам катышты. Ашпозчулар катышуучуларга кулинардык сырлары менен бөлүшүштү.