2019-02-06

HORECA AWARDS 2017

Horeca (Hotel & Restaurant & Catering)  уюму Кыргыз-Түрк Манас университетинин туризм жана мейманкана иштетүү жогорку мектеби кезектеги сыйлыкка татыктуу болду.

Кыргызстандагы мейманканаларды, ресторандарды жана “коомдук тамактануу” ишканаларын баарын чогултуп, координациялап, сектордун ишмердүүлүгүн коомчулук менен бөлүшүп турган мекеме 2017-жылдын 15-декабрында Дамас мейманканасында эң мыкты мейманканалар, ресторандар, кафелер жайгашкан салтанатты уюштурду. жана 2017-жылдагы Кыргызстандагы жеткирүү тармактары сыйланды. Түнкү сыйлыкка КТМУнун Туризм жана мейманкана иштетүү факультети жалгыз туристтик билим берүү мекемеси болду.

2015 жана 2016-жылдары бул сыйлыкка ээ болгон Туризм жана мейманкана башкаруу факультети үч жолу катары менен ийгилигин кайталады.

Сыйлык тапшыруу аземине КР Маданият, маалымат жана туризм министринин орун басары Азамат Жаманкулов, Кыргызстандагы мейманканалардын, ресторандардын жана коомдук тамактануу ишканаларынын ээлери жана жетекчилери катышты.

Салтанатта КТМУнун атынан мектеп директору доц. Dr. Барыш Эрдем, окутуучулар Надира Турганбаева, Гүлмира Саматова, Сапаргүл Турдубекова, Кымбат Асанова, Нарынгүл Маргазиева Ибрахим Гүндогду катышты.

Жогорку мектептин директору доц. Dr. Эрдем Медиа Манас кабарчысына: «Туризм жана мейманкана башкаруу мектеби катары биз иш алып барган тармакта сектордун кызыкдар тараптары менен карым-катнаштарга өзгөчө маани беребиз. Туризм өнөр жайы; Бул ишканалар, бейөкмөт уюмдар, билим берүү мекемелери жана туризм волонтерлору менен иш алып барган бир бүтүн. Ошондуктан туризмди өнүктүрүүдө бул бүтүндү түзгөн бөлүктөрдүн ортосунда кызматташуу жана эффективдүү диалог зарыл. Биздин мектеп көп жылдардан бери туризм тармагындагы тиешелүү тараптарга окуу жана консультациялык колдоо көрсөтүп келет. Бул жагынан алганда, биздин мектеп үчүнчү жолу катары менен алган бул сыйлыктын мааниси чоң. Буга байланыштуу сыйлыкка салым кошкон бардык кесиптештеримди жана окуучуларымды куттуктайм жана бул сыйлык биздин мектепти жаңы горизонтторго алып барат деп ишенем. Ошондой эле университетибиздин ректоратына биздин бардык иш-чараларыбызда колдоо көрсөткөндүгү үчүн ыраазычылык билдирем» деп билдирүү жасады.