2023-04-03

R4D долбоорунун семинары “Борбордук Азиянын мөмө-жемиш дарактарынын экосистемаларын, семечкелүү мөмөлөрүнүн сортторун инвазиялык бактериалдык патоген Erwinia amylovora (бактериалдык күйүк) менен чакырылган акыркы эпидемиялардан сактоо.

“R4D долбоорунун семинары “Борбордук Азиянын мөмө-жемиш дарактарынын экосистемаларын, семечкелүү мөмөлөрүнүн сортторун инвазиялык бактериалдык патоген Erwinia amylovora (бактериалдык күйүк) менен чакырылган акыркы эпидемиялардан сактоо” деген темада изилдөөчүлөрдү, эксперттерди жана кызыкдар тараптарды бириктирген жыйын болуп саналат. мөмөлүү дарактарга өрттүн күйүп кетүүсүнүн таасирин азайтуу жолдорун талкуулоо жана Борбордук Азия мөмөлүү дарактардын токой экосистемаларын, поме мөмө сортторун жана урук плазмасын сактоо.

Семинар 2022-жылдын 13-15-июнунда Бишкек шаарында өткөрүлөт жана ал изилдөөчүлөр жана эксперттер үчүн билим алмашуу, тажрыйба алмашуу жана өрт кырсыгынан келип чыккан көйгөйлөрдү чечүү үчүн стратегияларды иштеп чыгуу үчүн аянтча түзүшү күтүлүүдө. Борбордук Азиядагы жемиш бактарына таасир этүүчү инвазиялык бактериялык козгогучтар.

Семинарда университетибиздин өсүмдүктөрдү коргоо бөлүмүнүн башчысы проф. Тинатин Дөөлөткелдиева «2019-2021-жылдарда Кыргызстан аймагында бактериалдык күйүк илдетинин таралышын жана анын жайылуу жолдорун аныктоо», «Streptomyces биоагенттерин бактериалдык күйүүк илдетине каршы in vitro жана in vivo изилдөө» жана ошондой эле «Алма бактарынын жапайы жана жергиликтүү сортторун бактериалдык күйүүк илдетине каршы скрининги», темаларында баяндама жасады жана семинардын катышуучуларына жогорудагы изилдөөлөрдүн жыйынтыктары тууралуу маалымат берди.