2024-03-27

Педагогикалык-психологиялык кеңеш жана көмөк программасынын студенттери атайын билим берүү мектептеринде

2024-жылдын 11 жана 13-мартында эки тайпада КТМУнун Адабият факультетинин Педагогикалык илимдер, гид жана психологиялык кеңеш берүү бөлүмүнүн бакалавриат программасынын студенттери, Dr. Кадиян БООБЕКОВАНЫН жетекчилиги астында алар Бишкек шаарындагы №30 атайын орто мектепте болушту.

Мектеп директору Чолпон Карымшаковна ЭРАЛИЕВА, директордун орун басарлары Асел УМРАЛИЕВА, Чынара ТААЛАЙБЕК Кызы аталган атайын билим берүүчү мектеп, анын абалы, өзгөчөлүктөрү жана окуучулары тууралуу маалымат берип, РПДнын үч-төрттөн окуучуларын ар кайсы класстарга бөлүштүрүп, биздин бөлүмдүн студенттерине көрүү мүмкүнчүлүгүн түзүштү. сабактарды, окуучуларды таанып-билүүгө жана алардын окуучулар менен таанышуусуна шарт түзүп, аларга билим берүү жөнүндө көбүрөөк визуалдык маалымат алууга, атайын билимге муктаж балдардын өзгөчөлүктөрүн билүүсүнө жана Атайын билим берүү боюнча багыт көрсөтүүгө жардам берди. Мектепте жеңил жана орто даражадагы Даун синдрому, аутизм, спастик, физикалык жактан кемчиликтери, психикалык жана өнүгүүсүнүн артта калуулары жана кээ бир жүрүм-туруму бузулган 256 окуучу катталса, ар бир класстан 2-3төн окуучу бар экени белгилүү болду. үйдө билим алган.

Мектептеги ар кандай сабактарга жана сабактарга катышуу менен, сабактардын өтүлүшүнө жана студенттер менен мугалимдердин баарлашуусуна байкоо жүргүзүү менен РПДнын студенттери көптөгөн жаңы маалыматтарга ээ болуп, анан өз сезимдери менен бөлүшүштү. Алар өздөрүн кызыктырган темалар боюнча директор жана директордун жардамчыларына суроолорун берип, кошумча маалымат алышты.