2023-11-30

ТЕОЛОГИЯ ИЛИМДЕРИНИН НЕГИЗГИ БИЛИМ БЕРҮҮ СЕМИНАРЛАРЫ

ПРОГРАММА БИЛДИРУУ

Предмети жана максаты

КТМУнун теология факультетинин профессордук-окутуучулук курамынын координациялоосу жана университетибиздин профессордук-окутуучулук курамынын жана административдик кызматкерлердин катышуусу менен Теология илимдери багытында жумалык курстар пландалууда. Курстар теологиянын эң маанилүү тармактары, өзгөчө Курани Карим, Тафсир, Хадис, Калам, Ислам Укугу (Фикх), Суфизм, Ислам тарыхы, Мезхабтар тарыхы жана Тарых менен байланышкан учурдагы диний көйгөйлөргө мамиле кылуу ыкмаларына жана аларды чечүү сунуштарына басым жасалат. диндердин..

Бул максатта;

Ислам пайда болгон жылдарда кандай диндер жана ишенимдер жалпы болгон?
Иудаизм, Христиан жана Ислам ортосунда кандай окшоштуктар жана айырмачылыктар бар?
Ыйык Курани Каримдин өзгөчөлүгү эмнеде? Куранды туура түшүнүү үчүн эмне кылышыбыз керек? Курандын маанисин билбей туруп окуу пайдасызбы?
Куран окуунун сообун маркумдарга садака кылуу туурабы?
Сүннөткө отургузуу дегенде эмнени түшүнүшүбүз керек? Сахабалар сүннөткө кантип жакындашкан?
Сахих хадис эмнени билдирет? Хадистердин сахих булактары кайсылар?
Диндеги секталардын орду кандай? Сектага кирүү зарылбы? Hz. Эмне үчүн пайгамбарыбыз с.а.в.дын убагында секталар болгон эмес?
Ахли сунна сектасынын негизги өзгөчөлүктөрү кайсылар? Ханафи-Матуридий мазхабынын мааниси кайдан келип чыккан?
Миссионер деген эмнени билдирет? Инкультурация деген эмне?
Исламдагы суфизмге жана секталарга көз караш кандай?
Ахмед Йесеви ким жана Йесеви кандай секта?
Кыял, ачылыш, илхам сыяктуу жолдор менен билим алууга болобу?
Ислам экономикасынын азыркы экономикалык моделдер менен бири-бирине дал келген жана айырмаланган пункттары кайсылар?
Исламда органдарды трансплантациялоо жөнүндө эмне дейт?
Исламдын сүрөт, музыка, поэзия жана башка искусствого көз карашы кандай?
Мевлит, Регаиб, Бераат, Мирак чырактары бидъатбы?
Суроолорго жооптор жана башка көптөгөн нерселер талкууланат. Биздин максат – диний маселелер боюнча маалыматтын булганышынын алдын алуу, анык диний билимге жетүүнүн жолдорун үйрөтүү, ханафий-матуриди мазхабы борборлоштурулган көз карашты камсыз кылуу, ошону менен эң улуу динибиз Исламды түшүнүп, ишке ашырууга маанилүү кадам таштоо. акыл менен которуунун биримдигин камсыз кылуу аркылуу так жол. Сиздерди Куран жана Сүннөттүн негизинде чыныгы билимге жетүүнүн жолдорун талкуулай турган семинарларыбызга чакырабыз.

Электрондук почта аркылуу арыз тапшыргандан кийин WhatsApp тобу аркылуу ыкчам байланыш камсыздалат.

Программанын координатору: Проф. Dr. Бекир ТАТЛИ

Семинардын программасы (5 жума)

2023-жылдын 16-ноябры – 2023-жылдын 21-декабры

Апталык семинар күнү: Ар бейшемби

убакыт: 17.00 – 18.30

жайгашкан жери: Теология факультети, №210 зал

Арыз (Whatsapp номери көрсөтүлүшү керек.)

divinity@manas.edu.kg