2023-12-07

«Кыргызстандагы диний билим» семинары (Кенже илимий кызматкер Жазгүл Жолалиева)

06.12.2023-жылы саат 15:30да Абу Ханифе амфитеатрында факультетибиздин кенже илимий кызматкери Жазгүл Жолалиеванын "Кыргызстандагы диний билим берүү" аттуу семинары болуп өттү. Семинардын негизги максаты аудиторияга Кыргызстандагы диний билим берүүнүн жалпы абалын түшүндүрүү болду. Семинардын биринчи бөлүгүндө Кыргызстандагы диний билим берүүнүн тарыхы боюнча кыскача маалымат берилди. Түшүнүүгө ыңгайлуу болушу үчүн өлкөдөгү диний билим берүүнүн тарыхы 4 этапка бөлүнгөн: 1-баскыч – Байыркы доордон 1800-жылдарга чейинки диний билим берүү; 2-этап: 1800-1914-жылдары диний билим берүү; 3-баскыч - 1914-1991-жылдары диний билим берүү (Совет доору); 4-этап - Кыргызстанда 1991-жылдан азыркыга чейин диний билим берүү. Бул тарыхый этаптардын ичинен 4-баскычка, башкача айтканда, азыркы учурдагы диний билимдин абалына өзгөчө токтолду. Эгемендүүлүк жылдарында Кыргызстанда диний билим берүү “формалдуу” жана “формалдуу эмес” деген эки категорияда талкууланган. Расмий диний билим берүү темасынын алкагында мектеп, колледж жана университеттердеги диний билим берүүнүн абалы түшүндүрүлдү. Формалдуу эмес диний билим берүү темасынын алкагында медресе, мечит жана Куран курстары сыяктуу расмий эмес окуу жайларда диний билим берүүнүн табияты талкууланды. Жыйынтыгында диний билим берүү тармагындагы көйгөйлөр айтылып, айрым сунуштар айтылды. Факультеттин окутуучулары, административдик кызматкерлери жана студенттер катышкан бул семинар кызыгуу менен коштолду. Семинардын соңунда теология факультетинин деканы проф. док. Хасан Айык агай баяндамачыга ыраазычылык баракчасын тапшырды.