2022-06-17

КТМУНУН ЖАТАКАНАСЫНДА (СТУДЕНТТЕР ҮЙҮ) МАЕК: САБЫР МУРАТАЛИЕВ

02.06.2022 шейшемби күнү кечинде КТМУнун Студенттер үйүндөгү баарлашуулар сериясынын коногу Теология факультетинин окутуучусу Сабыр Мураталиев болду. Сабыр агай өз сөзүндө достук, Ислам жана Исламдын достукка, бир туугандыкка берген маанисине токтолду. Мухаммад с.а.в. Пайгамбардын достору менен болгон мамилесинен мисалдарды келтирди. Ислам дини достукту, ынтымакты, бир туугандыкты, биримдикти жана биримдикти жогору баалап, достук мамилеси инсанга жараша жоопкерчиликтерди жүктөөрү айтылды. Анда досунун өмүрүн камсыздандыруусу бар экени айтылган. Достук жана шериктештик бүгүнкү күндө эң керектүү баалуулуктардын башында турганы айтылды. Достор бири-бирине материалдык жана моралдык жактан колдоо көрсөтүп, кайгы-кубанычын бөлүшүшү керектиги айтылды. Достук бир гана дүнүйө мамилелери менен чектелбестигин, достуктун акыретте Алланын жанында улуу баалуулук экенин жана көптөгөн сооптор, белектер берилээрин айтты.