2022-07-07

АКАДЕМИЯЛЫК СЕМИНАР: “МУХАММАД АЛИ АС-СААБУУНИИ ЖАНА АНЫН ТАФСИРИ” (Доц. Др. МЕХМЕТ ДЕМИРЖИ)

КТМУ Теология факультетинин семинарлар сериясынын алкагында, 07.07.2022-ж. доц. док. Мехмет Демиржи «Мухаммед Али эс-Сабуни жана анын тафсирлери» деген темада баяндама жасады. Презентацияда замандын комментатору Мухаммед Али эс-Сабунинин (1930-2021) өмүрү жана тафсирлеринин чыгармалары тааныштырылды.

Баяндамачы Сабунинин тафсир тармагында автордук укук менен корголгон жети эмгеги бар экенин, бул эмгектердин максаттарын, ыкмаларын жана мазмунун мисалдар менен түшүндүрдү. Мындан тышкары, илим дүйнөсүндө эң белгилүү болгон Сафветүт-Тафасир деп аталган тафсирдин маанисин, булактарын, ыкмасын жана ордун даярдаган визуалдык баяндамасы менен угуучуларга түшүндүрдү. Семинардын аягында Демиржи темага байланыштуу суроолорго жооп берип, программа катышуучулардын темадагы талкуулары менен уланды.

Программанын соңунда теология факультетинин деканы проф. док. Кемал Полат баяндамачыга жана катышуучуларга жасаган баяндамалары үчүн ыраазычылык билдирди.