2022-11-14

Теология факультети Даанышман теологдор коому тарабынан Ата-Бейитке зыярат

Кыргызстандагы “Тарыхый жана ата-бабаларды эскерүү күнүнүн” алкагында Кыргыз-Түрк “Манас” университети тарабынан бир катар иш-чаралар өткөрүлдү. Ректор проф.  док. Алпаслан Жейлан Сенаттада ар бир факультетте ушул күнгө байланыштуу программалардын болушун каалаганын айтканда, Теология факультетинин деканы дароо кыймылга өттү. Бул максатта 11.11.2022-ж. жума күнү Окумуштуулар, административдик кызматкерлер жана студенттердин катышуусунда “Ата-Бейит” улуттук тарых эстелик комплексине “Даанышман теологдор” коомунун иш-чарасы катары “Ата-Бейит” улуттук тарых эстелик комплексине зыярат болду. Факультеттин профессордук-окутуучулар курамы жана 50гө жакын студент мугалимдердин унаалары менен Ата Бейитке жөнөп кетишти.

КТМУнун теология факультетинин окутуучулары жана коомчулук чоң катышкан сапарда 1938-жылы 138 кыргыз интеллигенциясы шейит болгон жерде куран окулуп, дуба кылынып, кыскача маалымат берилди. Экскурсияга катышкан студенттер монеталар, бут кийимдер, документтер, фотосүрөттөр, өздүктөрү, шейиттердин резюмелери жана атылган шейиттер көмүлгөн массалык көрүстөндөн гезит үзүндүлөрү сыяктуу көптөгөн буюмдары бар музейди жана дүйнө мүрзөсүн зыярат кылышты. -Кыргызстандын белгилүү жазуучусу Чыңгыз Айтматовго зыярат болду. Факультеттин деканы проф. док. Кемал Полат өз сөзүндө тарыхтын бир улуттун эс тутуму экенин, тарыхын жана өтмүшүн билбеген улуттардын жок болуп кетүү коркунучуна кептелерин, дени сак келечекти кура албасын белгиледи. проф.док. Бекир Татлыга жана катышкан бардык кызматкерлерге жана студенттерге ыраазычылык билдирди.

Бул саякат жаштарды илимге, маданиятка жана искусствого сүйүүгө тарбиялоо, диний жана диний чөйрөдө маалымдуулукту арттыруу максатында Теология факультетинин студенттери тарабынан түзүлгөн «Даанышман теологдор» коомунун алгачкы иш-чарасы экендигин белгилеп, бул иш чара өтө маанилүү экенин баса белгиледи.