2023-05-22

3-Эл аралык биологиялык жана ден соолук илимдеринин конгресси (ICBH) болуп өттү.

ICBH конгресси 2023-жылдын 14-15-16-апрелинде Кыргызстан-Түркия Манас университети жана Афён Кожатепе университети тарабынан онлайн режиминде өттү. Конгрессте 200дөн ашык оозеки жана плакаттык баяндамалар жасалып, илимий комитетти дүйнөнүн 45 өлкөсүнөн 300дөн ашык окумуштуу колдоду. 15 өлкөдөн келген дүйнөгө таанымал 27 спикер өз тармактары боюнча презентацияларды жасашты. Конгресстин ачылыш сөзүндө Кыргызстан-Түркия Манас университетинин ректору проф. Dr. Алпаслан Жейлан сөзүн Үчүнчү Эл аралык биология жана саламаттык илимдер конгрессинин маанисине басым жасоо менен баштады. Бул конгресс адамзат жана жаратылыш үчүн жасала турган иштер жагынан маанилүү экенин билдирди. Ал конгресстин илимий комитетине колдоо көрсөткөн 300 окумуштууга ыраазычылык билдирип, Манас университети бул жылы конгресске салым кошууну милдет деп эсептей турганын билдирди. Ал конгресске катышкан профессордук-окутуучулук курамга ыраазычылык билдирип, башка уюмдар да конгресске маанилүү салым кошкондугун билдирди. Осмон падышасынын султаны Сулайман падышанын “Эл арасында мамлекеттей кадыр-барктуу объект жок, мамлекет дүйнөдө таза абадай” деген сөзүнө токтолуп, курултайдын ийгиликтүү өтүшүн каалады. Афйон Кожатепе университетинин проректору проф. Dr. Курултайда ар башка дисциплиналар жана өлкөлөрдөн илимпоздор баяндама жасай турганын белгилеген Шуайип Өздемир илимпоздор чыгарган билимдин келечек муундарга калтырылган эмгек экенине басым жасады. Ал дисциплиналар аралык изилдөөлөрдүн маанилүү экенин белгилеп, бул конгресстин академиктер арасында адамзатка пайда алып келе турган жаңы кызматташтыктарды түзүү үчүн маанилүү платформа экенин баса белгиледи. Пакистан, Лахор билим берүү университетинин ректору проф. Dr. Талат Насир Паша көптөгөн дисциплиналардын бирдиктүү саламаттыкты сактоо тармагында жергиликтүү, улуттук жана эл аралык деңгээлде кызматташуусу зарылдыгын баса белгиледи. Ал абдан кеңири катышуу менен өтө турган бул конгресс бул тармактагы катышуучуларга жаңы көз караш жана көз караш алып келерин баса белгиледи. ФАОнун Түркия боюнча өкүлүнүн орун басары Др. Айшегүл Селышык бирдиктүү ден соолук мамилесинин тамак-аш жана суу коопсуздугу, айлана-чөйрөнүн булганышы жана микробго каршы туруктуулукту көзөмөлдөө сыяктуу маанилүү темаларды камтыганын белгиледи. Бир ден-соолукка мамиле кылуу үчүн университеттер, илимий кызматкерлер жана тиешелүү мекемелер менен уюмдардын кызматташуусу зарыл болгон эмес. Ал белгилегендей, «бир ден-соолук» мамилеси жаныбарлар менен адамдардын ортосунда жайылуучу ооруларды алдын алууда, алдын алууда, аныктоодо жана көзөмөлдөөдө, азык-түлүк коопсуздугун камсыз кылууда жана жаныбарлардын, өсүмдүктөрдүн жана айлана-чөйрөнүн саламаттыгын сактоодо маанилүү. Ал ФАО улуттук жана эл аралык деңгээлде Бир ден-соолук стратегияларын жана мүмкүнчүлүктөрүн колдоо боюнча программаларды иштеп чыгып, ишке ашырат деп билдирди. Ал мындай мамиле туруктуу өнүгүү максаттарына жана биологиялык ар түрдүүлүктү коргоого салым кошоорун баса белгиледи. Бир ден-соолукка болгон мамиленин маанилүүлүгүн баса белгилөө үчүн кээ бир статистика маалыматтар боюнча мисалдарды келтирди. Мисалы, ал адамдын бардык жугуштуу ооруларынын 60% жаныбарлардан келип чыккандыгын жана COVID-19 пандемиясынын болжолдуу баасы 8-16 триллион долларды түзөрүн айтты. Ал бир ден-соолукка мамиле жасоонун ийгилиги учун коллективдуу эмгектин жана эффективдуу координациянын маанилуулугун баса белгиледи. Афйон Кожатепе университетинин ветеринардык факультетинин деканы проф. Dr. Туран Чивелек оорулардын эпидемиологиясы боюнча маалымдуулукту жогорулатууда жана коомдордун жашоо сапатын жакшыртууда Бир ден-соолук концепциясынын маанисин белгиледи. Ал бир ден соолук ооруларды алдын алуу стратегияларын иштеп чыгууда маанилүү экенин баса белгиледи. Съезддин жабылышында съезддин председатели доц. Dr. Улаш Акарөз үчүнчү жолу өткөрүлгөн Биология жана ден соолук илимдеринин конгресси менен саламаттыкты сактоо тармагында иштеген ар башка дисциплиналарды жолугуштурганын белгилеп, бул тармакта инновациялык ыкмаларды өнүктүрүүдө дисциплиналар аралык изилдөөлөрдүн маанисине басым жасады.