2023-05-24

Конференция: «Азирети Пайгамбар (с.а.в.) жана Шамайли» (Проф. Доктор Бекир Татлы)

КТМУ Теология факультетинин конференциялар сериясы, проф. док. Бекир Татлы менен уланды. 12.04.2023 күнкү конференциянын бул жолку темасы “Азирети Пайгамбар (саллаллаху алейхи васаллам) жана Шамайли болду».

Азирети Пайгамбардын адамдык жагын жана дене өзгөчөлүктөрүн билдирген «шамаил» темасынын маанисине токтолгон Татлы, Азирти Мухаммеддин (с.а.в.) адамдык сапаты да маанилүү экенин баса белгиледи. Азирети Пайгамбардын физикалык өзгөчөлүктөрүн баяндаган риваяттар, өзгөчө Аз. Абу Бакр, Аз. Омар, Аз. Осман  Аз. Али, Саад б. Абу Ваккас, Аз. Айша, Эбу Хүрейре, Бера б. Азиб, Абдуллах б. Аббас, Ибн Умар, Анас б. Малик, Хинд б. Абу Хале сыяктуу көптөгөн сахабалар тарабынан кийинки муундарга кылдаттык менен жеткирилгенин айтты. Бул айтылгандарды  атактуу каллиграфтар тарабынан «хилйе» деп атаган  искусство чыгармалары катары кооздогондугун, ал тургай Осмон түрктөрүнүн да хили сүрөттөрүн сыйлуу конок катары кабыл алып, аларды ардактуу конок катары көрүшкөнүн сүрөттөрү менен угуучулары менен бөлүштү. үйлөрдүн/сарайлардын бурчуна жана аларга чоң урмат көрсөткөн.

Факультеттин окутуучулары, кызматкерлери жана көптөгөн бакалавриат жана аспиранттар катышкан конференция суроо-жооп жана документ тапшыруу менен аяктады.