2015-04-01

GIDA MÜHENDİSLİĞİ TERİMLER SÖZLÜĞÜ

ÖNSÖZ

Gıda Mühendisliği Terimler Sözlüğü Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi , Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Coşkan Ilıcalı’nın koordinatörlüğünde  Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Elamanları:  Doç. Dr. Anarseit Deydiev,  Doç. Dr. Nurudin Kıdıraliev, Yar. Doç. Dr. Camila Smanalieva, Öğr. Gör. Dr. Aidaikan Kasımakunova, Ar. Gör. Aybek Bödöşov,  Ar. Gör. Janıl İskakova,  Ar. Gör. Jıldızay Özbekova ve Ar. Gör. Ruslan Adil Akay Teğin tarafından hazırlanmıştır. Sözlüğün hazırlanmasında TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından 2011 yılı yayınlanan Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe Gıda Mühendisliği Terimler Rehberi temel alınmıştır. Sözlük Türkçe, Kırgızca, Rusça ve İngilizce olarak hazırlanmıştır. Sözlükte her dilde   1987   Türkçe, Kırgızca, Rusça ve İngilizce terim bulunmaktadır. Yapılan bu çalışma belirli aralıklarla güncellenecek ve geliştirilecektir.

Bu sözlük Gıda Mühendisliği alanındaki öğretim elemanlarına, öğrencilere, araştırmacılara ve gıda endüstrisinde çalışanlara faydalı olacaktır.

Çok yararlı olacağını umduğumuz bu çalışmanın hazırlanmasında katkıları olan Bölümümüz öğretim elamanlarına ve  TMMOB Gıda Mühendisleri Odasına teşekkür ederiz.

Gıda Mühendisliği

Bölüm Başkanlığı

КИРИШ СӨЗ

Тамак-аш инженерлик терминдер сөздүгү Кыргыз-Түрк Манас университетинин, Инженерлик факультетинин Тамак-аш инженерлиги бөлүм башчысы проф. др. Жошкан Ылыжалынын координаторлугунда Тамак-аш инженерлиги бөлүмүнүн жамааты: к.т.н., доц. Анарсейит Дейдиев, к.т.н., доц. Нурудин Кыдыралиев, доц.м.а. др. Жамиля Сманалиева, к.т.н., Айдайкан Касымакунова, кенже илимий кызматкерлер: Айбек Бөдөшов, Жаӊыл Искакова, Жылдызай Өзбекова, Руслан Адил Акай тегин тарабынан даярдалды. Сөздүктү даярдоодо үлгү катары Түркиянын Тамак-аш инженерлер уюму тарабынан түзүлүп, 2011-жылы жарыяланган Түркчө-Англисче жана Англисче-Түркчө тамак-аш инженерлиги сөздүгү алынган. Сөздүктө тамак-аш инженерлиги багытындагы 1987 терминдер кыргызча, түркчө, орусча жана англис тилдеринде даярдалып, ушул тилдердеги котормолорун камтыйт. Даярдалган сөздүк жаӊы терминдер жана сөздөр менен жаӊыланып турат.

Бул сөздүк Тамак-аш инженерлиги багытында окуган студенттерге, окутуучуларга, илимпоздорго жана Тамак-аш тармактарында иштеген кызматкерлерге пайдалуу болот деп ишенебиз.

Сөздүктү даярдоодогу бөлүмдүн окутуучулар жамаатына жана Тамак-аш инженерлер уюмуна ыразычылыгыбызды билдиребиз.

Тамак-аш инженерлиги

бөлүм башчысы